Nuotraukų galerija

Heros severus / Cichlasoma severum

      Severium žuvis yra viena iš įspūdingesnių savo šeimos atstovių. Jo kūno forma turi panašumo į diskusų. Judesiai išdidūs ir neskubūs. Kartais juokais jie vadinami "netikrais diskusais“ ar "vargšų diskusais“(Diskusai daug brangesni, retesnių veislių atstovai gali kainuoti ir kelis šimtus eurų). Aišku severiumai nusileidžia diskams spalvinės gamos įvairove, bet yra labai gražių porūšių ir šioje šeimoje, kaip pavyzdžui "Rotkel severium”. Yra išvestų akvariumistų gražių žuvų-auksiniai, raudonai taškuoti severiumai. Aišku jų grožis labai priklauso nuo kokybės, auginimo salygų ir maitinimo. Įsigiję prastos kokybės žuvį, negalit tikėtis, kad ji užaugs labai įspūdingas egzempliorius.
      Johanas Džeikobas Heckelis(Johann Jacob Heckel) 1840 aprašė ne mažiau kaip 13 rūšių severiumų gyvenančių gamtoje. Gyvena severiumai Pietų Amerikoje, Brazilijos ir Peru upių ir ežerų intakuose su silpna srove. Natūralioje aplinkoje jie gyvena vandenyje, kuriame gausu medžių šakų, prikritusių lapų ir vanduo nuo to būna silpnos arbatos spalvos.
      Nuo ko pradėt augint šitas nuostabias žuvis? Pirmas dalykas didelis akvariumas. Jis turi būti ne mažesnis kaip 200 litrų. Labai liūdnai atrodo, kai teko matyt šitą žuvytę įgrūstą į nedidelį akvariumuką. Kol severiumas nedidukas, gal ir nieko, bet užaugęs didesnis jis vagsta mažame inde ir atrodo ne taip įspūdingai kaip turėtų. Nereikėtų pamiršti kad ši žuvis užauga apie 20 centimetrų. Kai kurie egzemplioriai gali užaugti net iki 30 centimetrų! Bet tokie sutinkami labai retai. Gruntas-smulkus žvyras arba smėlis. Dekoracijoms gali būti naudojami akmenys, medžių šakos ir šaknys. Nereikėtų baimintis, jei nuo šaknų vanduo truputį įgauna rusvą atspalvį - tai taninai išsiskiria iš medienos į vandenį. Jie netgi turi antibakterinių savybių. Nors kai kurie akvariumistai specialiai "dažo” vandenį pavyzdžui alksnio kankorėžiukais ar lapais, kad vanduo įgautų spalvą artimą natūraliai. Jei jums patinka skaidrus vanduo nesijaudinkit - po keleto vandens keitimų jis nuskaidrės.
      Augalai. Na su augalais sudetinga. Kol severiumai nedideli jie augalams nedaro didelės žalos. Tačiau paaugę iki 10-15 centimetrų pradeda totalinį augalų naikinimą. Pirmiausia kenčia minkštalapiai augalai, po to visi kiti. Mano praktikoje du severiumai apie 18 centimetrų sugebėjo sunaikint augalus 400 litrų akvariume per savaitę. Visiškai iki šaknų. Neišsigelbėjo nei anubias, kurio lapai pakankamai kieti. Nereikia pamiršti, kad gamtoje nemažą šių žuvų maisto raciono dalį sudaro žalumynai. Šeriant šaldytais žirneliais, konservuotais kukurūzais, salotų lapais galima pristabdyti "povandeninio miško “naikinimą”, bet neilgam.
      Aišku kiekviena žuvis turi individualų skonį. Vieni severiumai būna labiau vegetarai, kiti linkę prie mėsiškų patiekalų. Galima šert uodo trūklio lervomis, dafnijomis, nedideliais sliekučiais, šaldytomis krevetėmis, na ir aišku sauso maisto granulėmis. Bet tam kad žuvys būtų sveikos, dalį maisto raciono turi sudaryti ir augalinis maistas.
      Apšvietimas neturėtų būti per ryškus. Esant stipriam apšvietimui severiumai stengsis slėptis po šaknimis ar didesniais akmenimis.
      Filtracija. Didelė žuvis daug ėda daug ir teršia, todėl būtinas galingas filtras. Tik bėda ta, kad severiumai nemėgsta stiprios srovės, todėl grįžtamąją vandens tėkmę iš filtro geriau ne nukreipt paviršiumi, o išpurkšti "lietutį“.
      Šios žuvys mėgsta senesnį vandenį, bet vandenį aišku vis tiek reikia keisti nusiurbiant dugną kas savaitę, bent 10%. Vandens temperatūros intervalas 22-29 laipsnai. PH -5,5-7,5, nors mano nuomone tai labiau svarbu žuvims sugautom laisvėje, o išaugintos nelaisvėje jau yra prisitaikę prie didesnio diapazono vandens parametrų.
      Kiek įleisti žuvų? Jei ruošiamasi naršinti reikėtų bent 6 vienetų, kad augant susiformuotų poros. Paaugus galima pasilikti akvariume tik porelę, jei nenorima "peštynių ir dramų“ tarp vienos rūšies individų. Aišku labai dideliame akvariume galima laikyti ir keletą porų.
      Severiumų kaimynai gali būti įvairios žuvys panašaus dydžio. Jie yra pakankamai taikūs ir dažnai gerai sugyvena su su kitomis rūšimis. Tarpusavyje mėgsta dažnai peštis.
      Susidarius porai, severiumai gali neršti ir bendrame akvariume. Tada jie tampa agresyvūs, užsiima dalį akvariumo. Dažniausiai tai būna plokščias akmuo,kurį žuvys kruopščiai nuvalo. Išneršia patelė nuo 300 iki 1000 ikrų, patinas juos apvaisina. Po neršto pora saugo ikrus, vėdina krūtinės pelekais, išrankioja neapvaisintus ir žuvusius ikrelius. Inkubacinis periodas trunka apie 7 paras. Po to laiko išsirita lervos, kurios irgi po panašaus laiko pradeda plaukiot. Visą tą laiką tėvai agresyviai gina savo palikuonis nuo potencialių "gurmanų“ kitų nedraugiškai nusiteikusių ikrų mėgėjų. Todėl geriausia severiumų porą prieš nerštą perkelti į atskirą, apie 150 litrų talpos, akvariumą. Bendram akvariume mailiukui pasklidus, šansų jiems išgyventi lieka labai nedaug.
      Pradėjus plaukioti mailiui juos reikia intensyviai maitinti. Geriausia tinka artemijos nauplijais, mikro kirminais. Iš bėdos tinka ir sausas maistas mailiui. Bet juo šeriant daug žuvų žūsta, likusios būna silpnos.
      Mailius auga lėtai, centimetro ilgį pasiekia tik sulaukę mėnesio. Panašiu metu išryškėja ir slepiamoji spalva - keletas skersinių juostų, kurios augant žuviai pranyksta. Severiumai auga lėtai, tikrosios jų spalvos išryškėja tik apie antrus-trečius gyvenimo metus. Gyvena apie 10-15 metų.

Agresyvumas 2/10

Straipsnio autorius Rimasas 2015.10.09